ارتودنسی ثابت

Print Email
(0 votes)

ارتودنسی ثابت چیست؟


در این روش از ارتودنسی ، از براکتهایی بصورت ثابت استفاده می شود که به طور غیر متحرک روی دندانهای بیمار قرار می گیرد و یک سیم از داخل آنها عبور می کند و با تنظیم فشار وارده بر دندانها باعث ردیف شدن آنها می شود . این براکتها به دلخواه از دهان خارج نمی شوند و با حرکت دادن ریشه های دندان تاثیر زیادی روی ردیف شدن دندانها می گذارند و مهمتر اینکه دندانپزشک نیازی به همکاری بیمار ندارد و دوره درمان سریع و خوب پیش می رود . جالب است بدانید یک ارتودنتیست از کشیدن دندان نیش برای درمان استفاده نمی کند و  با کشیدن دندان عقل هم دندانها مرتب نمی شوند و از فضای آن نمی توان برای ردیف شدن دندانهای جلو استفاده کرد لذا در این روش معمولا ردیف شدن دندانها از طریق کشیدن دندانهای آسیای کوچک انجام می شود . طول درمان معمولا بین یک تا یک سال و نیم می باشد که به شدت نامرتبی دندانها بستگی دارد و دوره چکاپ هر چهار هفته یکبار می باشد . بعد از برداشتن براکت، بیمار باید از نگهدارنده ( ریتینر ) ثابت یا متحرک به تشخیص ارتودنتیست استفاده کند تا جایگاه دندانهای مرتب شده تثبیت شوند. برای مراقبت بهتر است از مواد غذایی چسبناک یا سفت استفاده نشود و بهداشت دهان و دندان با استفاده از مسواک مخصوص برای جلوگیری از پوسیدگیهای بیشتر حتما رعایت شود. باید توجه داشت که احتمال برگشت این نوع درمان بسیار کم است اما در مواقعی که بیمار از نگهدارنده به درستی استفاده نکند یا درمان توسط فرد متخصص انجام نشود احتمال برگشت وجود خواهد شد.


گاهی در حین درمان به روش ثابت از مینی اسکرو در ارتودنسی استفاده می کنند . به این صورت که متخصص پس از بررسیهای لازم و رادیوگرافی جای دقیق مینی اسکرو را مشخص می کند . این پیچهای خیلی کوچک که داخل لثه بین ریشه های دندانهاب عقب با یک بی حسی موضعی قرار می گیرند با استفاده از الاستیک یا کش های پلاستیکی به دندانهای جلویی متصل می شوند تا دندانهای پر تراکم در جلوی دهان یا دندانهای جلو رفته را سر جای خود برگردانند و فاصله های خالی در عقب دهان را پر کنند.

این روش عارضه خاصی ندارد و جنس آن از تیتانیوم است که با ساختار بدن سازگار است اما ممکن است در حین درمان کمی شل شود که در آن صورت پزشک باید جای آن را تا بهبودی کامل تغییر دهد. همچنین در برخی موارد متخصص از سپراتور یا جداکننده استفاده می کند . سپراتور به دو حالت فلزی و لاستیکی می باشد که بیشتر از نوع لاستیکی استفاده می شود و دندانپزشک با یک نخ دندان و سپس کمی فشار سپراتور را بین دندانها جایگذاری می کند و پس از یک تا دو هفته که بین دو دندان کمی فاصله ایجاد شد می توان بند را که به عنوان پایه نگهداری در ارتودنسی ثابت عمل می کند دور دندان قرار داد . در مواردی که نمی توان از سپراتور لاستیکی استفاده کرد از نوع فلزی استفاده می شود . اصولا اگر دندانها بسیار فشرده باشند و به راحتی نتوان از بند فلزی استفاده کرد حتما باید از سپراتور استفاده کرد که معمولا کمی با درد همراه است که با مصرف مسکن رفع می شود و در صورتیکه سپراتور از جای خود خارج شد باید به دندانپزشک اطلاع دهید.انواع ارتودنسی ثابتدیمون Damon

این نوع براکتها نسل جدیدی هستند که توانسته اند توجه متخصصان و البته بیماران را به خود جلب کنند. از مهمترین محاسن این روش می توان به مراجعات کمتر بیمار به پزشک جهت چک اپ اشاره کرد که معمولا هر ده هفته بیمار نیاز به ویزیت مجدد و کنترل مراحل درمان را دارد. همچنین مشخص شده این روش با سیستمی که دارد می تواند یک نیروی تدریجی به دندانها وارد کند و تا حد زیادی درد کمتری در طی درمان ایجاد می کند. براکتهای دیمون طوری طراحی شده اند که نیازی به نصب کش یا اورینگ ندارند و به طور خودکار باعث ردیف شدن دندانها می شوند و مهمتر اینکه می توانند به دلیل نداشتن کش کمتر تولید پلاکهای میکروبی کنند و بهداشت دهان بهتری را نسبت به براکتهای فلزی ایجاد کنند .
از موارد دیگری که می توان در این روش اشاره کرد این است که طول درمان را نسبت به دیگر براکتها در مراحل اولیه درمان کوتاه تر می کند و در مواقعی که پزشک تشخیص می دهند ارتودنسی بدون کشیدن دندانها انجام شود، گزینه بسیار مناسبی

است. البته توجه داشته باشید که زمان کامل درمان در این روش خیلی کمتر از روشهای دیگر ارتودنسی ثابت نیست فقط تغییرات در مراحل اولیه درمان سریعتر و در زمان کمتری ایجاد می شود. براکتهای دیمون به منظور بازکردن فضای بیشتر در

فک بالا خصوصا در بیماران بالای پانزده سال استفاده می شود و گاهی حتی برای عقب بردن دندانهای آسیا در فک بالا با این روش دیگر نیازی به استفاده از هدگیر نخواهد بود. از معایب این روش می توان به بالا بودن هزینه آن اشاره کرد ، این در حالی است که اگر متقاضی به مزایای بالای این روش توجه کند میتواند از نظر هزینه هم انتخابی منطقی و قابل قبول باشد. در بعضی موارد هم شاید به دلیل عدم استفاده از کشهای رنگی برای کودکان خیلی جذابیتی نداشته باشد.


فلزی Metal Traditional

از جمله روشهای قدیمی ارتودنسی می باشد که  با تاثیر زیاد خود همچنان مورد استقبال

دندانپزشک و بیماران قرار دارد . معمولا جنس این براکتها از فولاد ضد زنگ است که طبق نظر پزشکتان با توجه به میزان نامرتبی دندانها ، مشخص میشود تا چه مدت باید روی دندانها بماند اما معمولا یک تا دو سال زمان نیاز دارد . ابزار مورد استفاده در این سیستم برای جهت دادن به حرکت دندانها  اورینگ یا کش پلاستیکی می باشد و می توان برای جذب کودکان و خسته کننده نبودن دوره درمان از کشهای رنگی استفاده کرد. معمولا در این روش هر چهار هفته یکبار بیمار باید به پزشک خود مراجعه کند تا کش یا اورینگ روی براکتها تعویض گردد و سیم ( وایر ) آن تنظیم شود.

 

 

 


 
سرامیکی

این نوع براکت به براکت شیشه ای یا شفاف هم معروف است. امروزه  برای بزرگسالان متقاضی ارتودنسی که ترجیح می دهند خیلی براکتهای آنها به چشم نیاید بهترین گزینه، استفاده از براکتهای ثابت سرامیکی است که جنس آن به جای فلز از مواد کامپوزیتی دندان است و باعث می شود دیگران کمتر متوجه ارتودنسی بشوند و فقط سیم فلزی که از بین براکتها رد می شود قابل مشاهده است. اما بهتر است قبل از درمان به این روش و فقط توجه به جنبه زیبایی این نوع براکتها در نظر داشته باشید که این نوع براکتها معمولا شکننده و کم قدرت هستند بنابراین در

برابر فشارهای وارده ضعیفتر بوده و مسلما اگر دندانپزشک بخواهد از شکستن این براکتها در حین تنظیمات جلوگیری کند باید حداقل نیرو را به آنها وارد کند بنابراین درمان خیلی کندتر پیش می رود و برای ارتو

دنتیست زحمت بیشتری دارد . از طرفی برای اینکه این براکت ها بتواند نیروی بیشتری روی دندانها اعمال کند سایز بزرگتری نسبت به براکتهای فلزی دارند که شما باید به مرور زمان به آن عادت کنید و البته مراقبت باشید تا از شکستن آنها جلوگیری کنید زیرا تا زمان مراجعه جهت تعویض به دلیل تیزی و زبری آن ممکن است کمی آزاردهنده باشد. سیم متصل کننده براکتها اگر بیرنگ یا کامپوزیتی انتخاب شود بیشتر جنبه زیبایی دارد و چون قادر به تحمل نیروی زیاد نیست درمان بسیار کند پیش خواهد رفت همچنین کشهای سفیدی که استفاده میشود به مرور زمان به زرد تغییر رنگ می دهند و باید تعویض شوند. در بیشتر موارد هم برای اینکه از ساییده شدن دندانهای بالایی روی براکتهای فک پایین جلوگیری شود ارتودنتیست مجبور است از براکتهای فلزی استفاده کند و با توجه به اینکه جنس براکتها به مینای دندان نزدیک است هنگام مرحله جداسازی آنها ( دباند ) باید بیشترین دقت انجام شود و کمی دردناک می شود و حتی گاهی باید براکتهای باقی مانده روی سطح دندان تراشیده شود.

با کمی دقت در مسائل مطرح شده و با توجه به گرانتر بودن این نوع براکتها نسبت به نوع فلزی بهتر است اگر جنبه ظاهری درمان خیلی برای شما مهم است ، از نوع براکت دیمون سرامیکی استفاده کنید که البته گرانتر است ولی  مراحل درمان شما را بهتر پیش می برد.


تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک


تفاوت این دو مدل از درمان در نامگذاری آنها مشهود است . به طوریکه براکتها در روش ثابت روی دندانها چسبانده شده است و نمی تواند تا پایان درمان از دهان خارج شود درحالیکه ارتودنسی متحرک می تواند در زمان شستن دندانها و نظافت دهان یا  هنگام غذا خوردن از دهان خارج شود. از دیگر تفاوتها می توان به میزان تاثیرگذاری آنها اشاره کرد که در ارتو ثابت بیشترین تاثیر روی ردیف شدن دندانها اعمال می شود در حالیکه در ارتو متحرک مرتب شدن دندانها به طور جزیی انجام می شود اما با توجه به اینکه می توان این پلاک را از دهان خارج کرد و از مسواک و نخ دندان به راحتی استفاده کرد مسلما بهداشت دهان و دندان نسبت به ارتو ثابت در مرحله بالاتری قرار می گیرد و ریسک ابتلا به بیماریهای لثه در طول درمان کاهش می یابد .

و در آخر اینکه استفاده از ارتودنسی متحرک به دلیل تاثیرگذاری کمتر ، برای کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان مفیدتر خواهد بود .درد ارتودنسی ثابت


درمان با براکت ثابت معمولا بدون درد است فقط زمان تنظیم سیم ( وایر ) و نصب براکت ممکن است بیمار کمی درد خفیف را تجربه کند که به سرعت از بین می رود.

معمولا این درد با فشار وارده به دندانها از طریق تنظیم سیم ایجاد می شود ، که در شرایط عدم تحمل درد از سوی متخصص مسکنی خفیف تجویز می گردد تا درد به سرعت فروکش کند . بنابراین می توان نتیجه گرفت این درمان سختی و ناراحتی خاصی برای شما عزیزان ایجاد نمی کند .


13 comments

 • mbt shoes online

  mbt shoes online

  10 فروردين 1398 | Comment Link

  Needed to send you the little bit of note to finally say thanks the moment again over the striking basics you have documented at this time. It was certainly pretty open-handed with you to deliver unreservedly all most of us could possibly have offered for an electronic book to help make some cash for their own end, mostly now that you could possibly have tried it if you ever wanted. These things as well worked to become easy way to comprehend most people have the identical dream the same as my very own to know the truth more with reference to this issue. I know there are millions of more pleasurable opportunities up front for individuals that look into your blog post.

 • adidas tubular x

  adidas tubular x

  08 فروردين 1398 | Comment Link

  I and my buddies appeared to be looking at the great thoughts located on your web blog and then quickly I had an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for those tips. All the young boys happened to be for this reason very interested to study them and have in actuality been having fun with these things. We appreciate you indeed being simply helpful and for making a choice on some superior information most people are really needing to understand about. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 • nike react flyknit

  nike react flyknit

  05 فروردين 1398 | Comment Link

  I actually wanted to compose a small word in order to say thanks to you for some of the magnificent ideas you are writing at this site. My time consuming internet search has at the end been honored with beneficial facts and strategies to exchange with my company. I would admit that many of us readers are really blessed to dwell in a really good website with so many outstanding professionals with valuable solutions. I feel quite lucky to have seen your entire website and look forward to some more fabulous moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 • nike flyknit racer

  nike flyknit racer

  04 فروردين 1398 | Comment Link

  I simply wanted to develop a message to express gratitude to you for those remarkable pointers you are showing on this website. My time-consuming internet research has at the end been honored with wonderful facts and strategies to write about with my company. I 'd claim that many of us visitors are extremely blessed to be in a perfect place with so many lovely professionals with interesting guidelines. I feel extremely privileged to have come across the web pages and look forward to so many more awesome minutes reading here. Thanks again for everything.

 • yeezy boost 350

  yeezy boost 350

  02 فروردين 1398 | Comment Link

  I simply wanted to develop a quick message in order to thank you for these amazing strategies you are placing on this site. My considerable internet research has at the end of the day been compensated with sensible content to share with my good friends. I 'd tell you that we website visitors actually are rather lucky to live in a magnificent site with so many brilliant individuals with valuable plans. I feel rather lucky to have used the website and look forward to some more exciting minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 • vapormax

  vapormax

  02 فروردين 1398 | Comment Link

  I have to show my love for your generosity supporting persons that have the need for guidance on that idea. Your personal commitment to passing the solution along became exceptionally powerful and have consistently helped some individuals like me to achieve their goals. Your new invaluable hints and tips means so much to me and even further to my mates. Regards; from all of us.

 • michael kors handbags

  michael kors handbags

  01 فروردين 1398 | Comment Link

  I am only writing to let you be aware of what a magnificent experience my cousin's daughter obtained browsing your site. She mastered plenty of details, which include what it's like to possess a great coaching heart to let most people with ease thoroughly grasp various advanced things. You actually did more than our own expectations. Thanks for imparting the productive, dependable, revealing and as well as easy guidance on your topic to Tanya.

 • golden goose sneakers

  golden goose sneakers

  29 اسفند 1397 | Comment Link

  I have to convey my love for your generosity supporting those individuals that should have help on in this study. Your real dedication to getting the message up and down turned out to be exceedingly invaluable and have frequently allowed professionals like me to get to their ambitions. Your new valuable guide implies so much to me and far more to my peers. Regards; from all of us.

 • balenciaga

  balenciaga

  27 اسفند 1397 | Comment Link

  I enjoy you because of all of your labor on this web page. My aunt takes pleasure in managing investigations and it's really easy to see why. A lot of people learn all concerning the compelling method you produce precious guidance via this web blog and as well increase response from some others on this subject matter plus my daughter has always been learning a lot of things. Enjoy the rest of the year. You are carrying out a wonderful job.

 • goyard handbags

  goyard handbags

  24 اسفند 1397 | Comment Link

  Thank you so much for providing individuals with a very superb possiblity to read articles and blog posts from this blog. It really is very sweet and also packed with a good time for me and my office colleagues to visit your website at a minimum 3 times weekly to read the fresh tips you will have. Not to mention, I am usually fascinated for the fabulous principles served by you. Certain 3 areas in this article are unquestionably the most impressive we have all ever had.

Leave a comment

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به کلینیک دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری میباشد.                    طراحی و بهینه سازی توسط گروه فنی و مهندسی ققنوس تک

دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری