ارتودنسی ثابت

Print Email
(0 votes)

ارتودنسی ثابت چیست؟


در این روش از ارتودنسی ، از براکتهایی بصورت ثابت استفاده می شود که به طور غیر متحرک روی دندانهای بیمار قرار می گیرد و یک سیم از داخل آنها عبور می کند و با تنظیم فشار وارده بر دندانها باعث ردیف شدن آنها می شود . این براکتها به دلخواه از دهان خارج نمی شوند و با حرکت دادن ریشه های دندان تاثیر زیادی روی ردیف شدن دندانها می گذارند و مهمتر اینکه دندانپزشک نیازی به همکاری بیمار ندارد و دوره درمان سریع و خوب پیش می رود . جالب است بدانید یک ارتودنتیست از کشیدن دندان نیش برای درمان استفاده نمی کند و  با کشیدن دندان عقل هم دندانها مرتب نمی شوند و از فضای آن نمی توان برای ردیف شدن دندانهای جلو استفاده کرد لذا در این روش معمولا ردیف شدن دندانها از طریق کشیدن دندانهای آسیای کوچک انجام می شود . طول درمان معمولا بین یک تا یک سال و نیم می باشد که به شدت نامرتبی دندانها بستگی دارد و دوره چکاپ هر چهار هفته یکبار می باشد . بعد از برداشتن براکت، بیمار باید از نگهدارنده ( ریتینر ) ثابت یا متحرک به تشخیص ارتودنتیست استفاده کند تا جایگاه دندانهای مرتب شده تثبیت شوند. برای مراقبت بهتر است از مواد غذایی چسبناک یا سفت استفاده نشود و بهداشت دهان و دندان با استفاده از مسواک مخصوص برای جلوگیری از پوسیدگیهای بیشتر حتما رعایت شود. باید توجه داشت که احتمال برگشت این نوع درمان بسیار کم است اما در مواقعی که بیمار از نگهدارنده به درستی استفاده نکند یا درمان توسط فرد متخصص انجام نشود احتمال برگشت وجود خواهد شد.


گاهی در حین درمان به روش ثابت از مینی اسکرو در ارتودنسی استفاده می کنند . به این صورت که متخصص پس از بررسیهای لازم و رادیوگرافی جای دقیق مینی اسکرو را مشخص می کند . این پیچهای خیلی کوچک که داخل لثه بین ریشه های دندانهاب عقب با یک بی حسی موضعی قرار می گیرند با استفاده از الاستیک یا کش های پلاستیکی به دندانهای جلویی متصل می شوند تا دندانهای پر تراکم در جلوی دهان یا دندانهای جلو رفته را سر جای خود برگردانند و فاصله های خالی در عقب دهان را پر کنند.

این روش عارضه خاصی ندارد و جنس آن از تیتانیوم است که با ساختار بدن سازگار است اما ممکن است در حین درمان کمی شل شود که در آن صورت پزشک باید جای آن را تا بهبودی کامل تغییر دهد. همچنین در برخی موارد متخصص از سپراتور یا جداکننده استفاده می کند . سپراتور به دو حالت فلزی و لاستیکی می باشد که بیشتر از نوع لاستیکی استفاده می شود و دندانپزشک با یک نخ دندان و سپس کمی فشار سپراتور را بین دندانها جایگذاری می کند و پس از یک تا دو هفته که بین دو دندان کمی فاصله ایجاد شد می توان بند را که به عنوان پایه نگهداری در ارتودنسی ثابت عمل می کند دور دندان قرار داد . در مواردی که نمی توان از سپراتور لاستیکی استفاده کرد از نوع فلزی استفاده می شود . اصولا اگر دندانها بسیار فشرده باشند و به راحتی نتوان از بند فلزی استفاده کرد حتما باید از سپراتور استفاده کرد که معمولا کمی با درد همراه است که با مصرف مسکن رفع می شود و در صورتیکه سپراتور از جای خود خارج شد باید به دندانپزشک اطلاع دهید.انواع ارتودنسی ثابتدیمون Damon

این نوع براکتها نسل جدیدی هستند که توانسته اند توجه متخصصان و البته بیماران را به خود جلب کنند. از مهمترین محاسن این روش می توان به مراجعات کمتر بیمار به پزشک جهت چک اپ اشاره کرد که معمولا هر ده هفته بیمار نیاز به ویزیت مجدد و کنترل مراحل درمان را دارد. همچنین مشخص شده این روش با سیستمی که دارد می تواند یک نیروی تدریجی به دندانها وارد کند و تا حد زیادی درد کمتری در طی درمان ایجاد می کند. براکتهای دیمون طوری طراحی شده اند که نیازی به نصب کش یا اورینگ ندارند و به طور خودکار باعث ردیف شدن دندانها می شوند و مهمتر اینکه می توانند به دلیل نداشتن کش کمتر تولید پلاکهای میکروبی کنند و بهداشت دهان بهتری را نسبت به براکتهای فلزی ایجاد کنند .
از موارد دیگری که می توان در این روش اشاره کرد این است که طول درمان را نسبت به دیگر براکتها در مراحل اولیه درمان کوتاه تر می کند و در مواقعی که پزشک تشخیص می دهند ارتودنسی بدون کشیدن دندانها انجام شود، گزینه بسیار مناسبی

است. البته توجه داشته باشید که زمان کامل درمان در این روش خیلی کمتر از روشهای دیگر ارتودنسی ثابت نیست فقط تغییرات در مراحل اولیه درمان سریعتر و در زمان کمتری ایجاد می شود. براکتهای دیمون به منظور بازکردن فضای بیشتر در

فک بالا خصوصا در بیماران بالای پانزده سال استفاده می شود و گاهی حتی برای عقب بردن دندانهای آسیا در فک بالا با این روش دیگر نیازی به استفاده از هدگیر نخواهد بود. از معایب این روش می توان به بالا بودن هزینه آن اشاره کرد ، این در حالی است که اگر متقاضی به مزایای بالای این روش توجه کند میتواند از نظر هزینه هم انتخابی منطقی و قابل قبول باشد. در بعضی موارد هم شاید به دلیل عدم استفاده از کشهای رنگی برای کودکان خیلی جذابیتی نداشته باشد.


فلزی Metal Traditional

از جمله روشهای قدیمی ارتودنسی می باشد که  با تاثیر زیاد خود همچنان مورد استقبال

دندانپزشک و بیماران قرار دارد . معمولا جنس این براکتها از فولاد ضد زنگ است که طبق نظر پزشکتان با توجه به میزان نامرتبی دندانها ، مشخص میشود تا چه مدت باید روی دندانها بماند اما معمولا یک تا دو سال زمان نیاز دارد . ابزار مورد استفاده در این سیستم برای جهت دادن به حرکت دندانها  اورینگ یا کش پلاستیکی می باشد و می توان برای جذب کودکان و خسته کننده نبودن دوره درمان از کشهای رنگی استفاده کرد. معمولا در این روش هر چهار هفته یکبار بیمار باید به پزشک خود مراجعه کند تا کش یا اورینگ روی براکتها تعویض گردد و سیم ( وایر ) آن تنظیم شود.

 

 

 


 
سرامیکی

این نوع براکت به براکت شیشه ای یا شفاف هم معروف است. امروزه  برای بزرگسالان متقاضی ارتودنسی که ترجیح می دهند خیلی براکتهای آنها به چشم نیاید بهترین گزینه، استفاده از براکتهای ثابت سرامیکی است که جنس آن به جای فلز از مواد کامپوزیتی دندان است و باعث می شود دیگران کمتر متوجه ارتودنسی بشوند و فقط سیم فلزی که از بین براکتها رد می شود قابل مشاهده است. اما بهتر است قبل از درمان به این روش و فقط توجه به جنبه زیبایی این نوع براکتها در نظر داشته باشید که این نوع براکتها معمولا شکننده و کم قدرت هستند بنابراین در

برابر فشارهای وارده ضعیفتر بوده و مسلما اگر دندانپزشک بخواهد از شکستن این براکتها در حین تنظیمات جلوگیری کند باید حداقل نیرو را به آنها وارد کند بنابراین درمان خیلی کندتر پیش می رود و برای ارتو

دنتیست زحمت بیشتری دارد . از طرفی برای اینکه این براکت ها بتواند نیروی بیشتری روی دندانها اعمال کند سایز بزرگتری نسبت به براکتهای فلزی دارند که شما باید به مرور زمان به آن عادت کنید و البته مراقبت باشید تا از شکستن آنها جلوگیری کنید زیرا تا زمان مراجعه جهت تعویض به دلیل تیزی و زبری آن ممکن است کمی آزاردهنده باشد. سیم متصل کننده براکتها اگر بیرنگ یا کامپوزیتی انتخاب شود بیشتر جنبه زیبایی دارد و چون قادر به تحمل نیروی زیاد نیست درمان بسیار کند پیش خواهد رفت همچنین کشهای سفیدی که استفاده میشود به مرور زمان به زرد تغییر رنگ می دهند و باید تعویض شوند. در بیشتر موارد هم برای اینکه از ساییده شدن دندانهای بالایی روی براکتهای فک پایین جلوگیری شود ارتودنتیست مجبور است از براکتهای فلزی استفاده کند و با توجه به اینکه جنس براکتها به مینای دندان نزدیک است هنگام مرحله جداسازی آنها ( دباند ) باید بیشترین دقت انجام شود و کمی دردناک می شود و حتی گاهی باید براکتهای باقی مانده روی سطح دندان تراشیده شود.

با کمی دقت در مسائل مطرح شده و با توجه به گرانتر بودن این نوع براکتها نسبت به نوع فلزی بهتر است اگر جنبه ظاهری درمان خیلی برای شما مهم است ، از نوع براکت دیمون سرامیکی استفاده کنید که البته گرانتر است ولی  مراحل درمان شما را بهتر پیش می برد.


تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک


تفاوت این دو مدل از درمان در نامگذاری آنها مشهود است . به طوریکه براکتها در روش ثابت روی دندانها چسبانده شده است و نمی تواند تا پایان درمان از دهان خارج شود درحالیکه ارتودنسی متحرک می تواند در زمان شستن دندانها و نظافت دهان یا  هنگام غذا خوردن از دهان خارج شود. از دیگر تفاوتها می توان به میزان تاثیرگذاری آنها اشاره کرد که در ارتو ثابت بیشترین تاثیر روی ردیف شدن دندانها اعمال می شود در حالیکه در ارتو متحرک مرتب شدن دندانها به طور جزیی انجام می شود اما با توجه به اینکه می توان این پلاک را از دهان خارج کرد و از مسواک و نخ دندان به راحتی استفاده کرد مسلما بهداشت دهان و دندان نسبت به ارتو ثابت در مرحله بالاتری قرار می گیرد و ریسک ابتلا به بیماریهای لثه در طول درمان کاهش می یابد .

و در آخر اینکه استفاده از ارتودنسی متحرک به دلیل تاثیرگذاری کمتر ، برای کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان مفیدتر خواهد بود .درد ارتودنسی ثابت


درمان با براکت ثابت معمولا بدون درد است فقط زمان تنظیم سیم ( وایر ) و نصب براکت ممکن است بیمار کمی درد خفیف را تجربه کند که به سرعت از بین می رود.

معمولا این درد با فشار وارده به دندانها از طریق تنظیم سیم ایجاد می شود ، که در شرایط عدم تحمل درد از سوی متخصص مسکنی خفیف تجویز می گردد تا درد به سرعت فروکش کند . بنابراین می توان نتیجه گرفت این درمان سختی و ناراحتی خاصی برای شما عزیزان ایجاد نمی کند .


128 comments

 • nfl jerseys

  nfl jerseys

  28 مهر 1398 | Comment Link

  Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily nice opportunity to read articles and blog posts from this website. It is usually very pleasant plus stuffed with a good time for me personally and my office friends to visit your web site the equivalent of three times every week to read the new things you have got. Of course, I'm just usually amazed concerning the astonishing suggestions you give. Selected two ideas in this posting are easily the finest I have ever had.

 • golden goose outlet

  golden goose outlet

  28 مهر 1398 | Comment Link

  I and also my guys were studying the great information and facts located on your web blog while unexpectedly I got an awful suspicion I never thanked the web site owner for those strategies. Most of the boys ended up certainly stimulated to read through all of them and have in actuality been making the most of those things. Appreciate your simply being really kind and then for settling on varieties of incredibly good guides millions of individuals are really needing to understand about. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 • Fraud website

  Fraud website

  28 مهر 1398 | Comment Link

  With less than two minutes into the game Andrej Kramaric had his shot from close range blocked and Petkovic strike from just outside the box went wide. Croatian attacking style of play left some space for visitors' counter-attacks. Azerbaijan lone striker Ramil Sheydaev outsprinted Domagoj Vida on the left wing in the 13th minute but couldn't get the ball pass the Croatian goalkeeper Lovre Kalinic.

 • coach outlet store

  coach outlet store

  28 مهر 1398 | Comment Link

  Thanks so much for giving everyone an exceptionally nice chance to read from this web site. It's always very great and also jam-packed with amusement for me and my office acquaintances to search the blog on the least 3 times in 7 days to study the newest things you have got. And indeed, I am just always happy with the incredible principles you serve. Some 1 ideas in this posting are honestly the simplest we have all had.

 • jordan 1 off white

  jordan 1 off white

  28 مهر 1398 | Comment Link

  I want to convey my gratitude for your generosity in support of those people that really want assistance with in this issue. Your personal dedication to passing the solution along became extraordinarily beneficial and has consistently allowed workers like me to achieve their goals. Your entire helpful guide signifies so much a person like me and somewhat more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 • adidas nmd r1

  adidas nmd r1

  28 مهر 1398 | Comment Link

  I would like to express my appreciation to this writer just for rescuing me from this type of condition. Just after looking out throughout the world wide web and seeing ways that were not helpful, I believed my life was over. Living without the presence of answers to the problems you've fixed all through your entire blog post is a serious case, as well as ones that would have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your blog. Your main mastery and kindness in dealing with all areas was tremendous. I'm not sure what I would have done if I had not discovered such a point like this. I can also at this time relish my future. Thanks a lot very much for the skilled and results-oriented guide. I won't hesitate to propose your blog post to any person who wants and needs assistance about this problem.

 • golden goose outlet

  golden goose outlet

  27 مهر 1398 | Comment Link

  My wife and i felt absolutely satisfied Chris could conclude his research from your ideas he discovered from your blog. It is now and again perplexing just to continually be handing out secrets and techniques which some other people might have been selling. Therefore we see we have got the website owner to give thanks to for that. All of the explanations you made, the easy site menu, the relationships you can aid to create - it is all excellent, and it's really leading our son and us know that that matter is thrilling, which is rather essential. Thanks for the whole lot!

 • louboutin outlet

  louboutin outlet

  27 مهر 1398 | Comment Link

  I wish to show appreciation to you just for rescuing me from this scenario. Just after researching through the internet and seeing ideas which were not helpful, I was thinking my entire life was gone. Living minus the answers to the issues you've solved by way of this review is a serious case, and ones which may have negatively damaged my entire career if I had not come across the website. Your main training and kindness in handling all the stuff was valuable. I don't know what I would've done if I had not come upon such a step like this. I can at this time relish my future. Thanks for your time so much for your high quality and effective guide. I will not think twice to suggest your web site to any person who should receive direction about this problem.

 • curry 4

  curry 4

  27 مهر 1398 | Comment Link

  Thanks so much for giving everyone a very wonderful opportunity to read from here. It really is very terrific and also jam-packed with fun for me personally and my office fellow workers to search the blog particularly thrice weekly to learn the fresh guidance you have. And lastly, I am just always pleased with your striking thoughts you serve. Certain 2 ideas on this page are truly the most beneficial I've ever had.

 • yeezy boost 350 v2

  yeezy boost 350 v2

  27 مهر 1398 | Comment Link

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily pleasant chance to read critical reviews from this blog. It's always so awesome and also stuffed with amusement for me and my office colleagues to visit your website not less than three times in a week to study the new tips you have got. And of course, I'm so at all times contented considering the wonderful guidelines served by you. Selected 2 facts in this posting are completely the most impressive we have ever had.

Leave a comment

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به کلینیک دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری میباشد.                    طراحی و بهینه سازی توسط گروه فنی و مهندسی ققنوس تک

دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری