پرسش و پاسخ

دندان هایم دارای فاصله هست چه پیشنهادی برایم دارید؟

در صورتی که این فاصله به تازگی در بین دندان‌ها ایجاد شده، ممکن است به علت بیماری لثه یا عادات دهانی مانند فشار دادن زبان بین دندان‌ها باشد. در این صورت بهتر است به فکر درمان آن باشد. چنانچه هیچ مشکلی وجود ندارد و از ظاهر دندان‌های خود راضی هستید، به آنها دست نزنید. ولی در صورت تمایل، برای بستن این فاصله می‌توانید یکی از سه روش درمانی کامپازیت یا لامینیت چینی (Porcelain Laminate Veneer) یا ارتودنسی را انتخاب کنید.

آمالگام یا کامپوزیت کدام بهتر است؟

بالاخره کدام ماده جهت پر کردن دندانها مناسبتر است، مواد سیاه (آمالگام) یا سفید ( کامپوزیت)؟شاید این سوال خیلی از افراد باشد که هنوز جواب مشخصی برای آن نیافته اند. آملگام ها (مواد نقره ای یا سیاه رنگ) سالهاست که در دندانپزشکی کاربرد دارند و هنوز هم محبوب هستند. استحکام فشاری مطلوبی دارند و کار کردن با آنها آسان است. تحقیقات زیادی انجام شده تا مشخص شود آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن ضرر دارد؟ تا به امروز در هیچ تحقیقی ثابت نشده است که آمالگام برای بدن خطرناک است ، پس می توانیم آمالگام را با خیال راحت استفاده کنیم.اما آمالگام معایبی هم دارد. رنگ آن تیره است و به مرور تیره تر هم می شود که این یعنی باید با زیبایی خداحافظی کنیم. آمالگام بصورت مکانیکی در داخل دندان قرار می گیرد و این خاصیت ما را مجبور می کند در بعضی مواقع قسمتهای سالم دندان را نیز از دست بدهیم تا ترمیم مستحکمی ایجاد شود. آمالگام هیچ تاثیری در استحکام بخشیدن به دندان ندارد و فقط خودش محکم و قابل اعتماد است. اما کامپوزیت ها (موادی سفید یا هم رنگ دندان)خیلی زود وارد عرصه ی پزشکی شدند، با رنگهای متنوع و کاملا شبیه دندان. در ابتدا فقط بدرد دندانهای جلو می خوردند زیرا استحکام کافی را نداشتند. ولی امروزه کامپوزیت هایی داریم که مخصوص دندانهای عقبی هستند و استحکام آنها چیزی از آمالگام کم ندارد. و در عوض یک دنیا حسن دارند: کامپوزیت ها هم رنگ با دندان هستند و زیبایی را که می خواهیم به ما هدیه می دهند. کامپوزیت ها بصورت شیمیایی با دندان باند می شوند. این مطلب یعنی اینکه در دندان های پوسیده فقط پوسیدگی برداشته می شود و هیچگام مانند آمالگام مجبور نیستیم قسمتهای سالم دندان را نیز بتراشیم. پس در کامپوزیت ها حداقل تراشیدن دندان انجام می شود.کامپوزیت چون با ساختمان دندان پیوند می یابد باعث افزایش استحکام دیواره های نازک دندان می شوند. این مسئله در دندان هایی که درمان ریشه شده اند یسیار کاربرد دارد و حتی در برخی موارد جایگزینی برای روکش های دندان می شود. تا اینجا فقط حسن کامپوزیت ها را گفتیم ولی دارای معایبی نیز هستند: مهترین عیب آنها گران بودنشان است. تکنیک استفاده از کامپوزیت ، وقت بیشتری را می طلبد و همچنین ابزار و وسایل اضافی را لازم دارد. از طرفی باید مهارت کافی نیز در کار کردن با کامپوزیت ها وجود داشته باشد. اگر کامپوزیت ها به درستی و از نوع مرغوب استفاده نشوند هیچ مزیتی نسبت به آمالگام ندارند و حتی در زمانی کوتاه می شکنند و یا دچار پوسیدگی مجدد می شوند .

دندان های جلو احتیاج به ترمیم دارند چکار باید بکنم؟

اگر در عکس پوسیدگی توسط پزشک رویت نگردیده پس دندان سالم می باشد البته احتمال اینکه این آغاز فعالیت پوسیدگی دندان های مذکور باشد نیز هست . پس پیشنهاد می گردد حتماً به پزشک مراجعه نموده و پیشگیری لازم را انجام نمایید.
 

آیا مسواک زدن به تنهایی میتواند کاملا دهان را تمیز کند؟

کاملاً نه ، مسواک فقط سه سطح خارجي از پنج سطح دندانها را تميز مي‌کند. براي تميز کردن سطوح بين دنداني که قابل دسترس مسواک نيست بايد از نخ دندان استفاده نمود نخ دندان بقدر کافي باريک است و به آساني مي‌تواند از بين دندانها عبور کرده و پلاک ميکروبي را از سطوح بين دندان برطرف نمايد. شما بايد از نخ دندان جهت تميز کردن سطوح بين دنداني که قابل دسترس با مسواک نيست استفاده نمائيد. دندانپزشک يا بهداشتکار شما نوعي نخ دنداني را که بايد استفاده نمائيد توصيه خواهد نمود و طرز صحيح استفاده از آنرا توضيح خواهد داد. براي فاصله‌هاي زياد بين دندانها بهتر است از نخ دندان سوپرفلاس استفاده نمائيد.

توصیه می شود در کنار مسواک و نخ دندان از دهانشویه های بهداشتی نیز بهره مند گردید.

چه نوع مسواکی برای تمیز کردن دندانها توصیه میشود؟

سر مسواک بايد از تناسب خاصی بهره مند باشد به نحوي که به آساني دسترسي به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پيدا کند. دسته آن بايد بلند و پهن باشد که بتوان آن را به آساني در دست گرفت و حرکات پاکسازی را با آن انجام داد.

1. مسواك باید رشته های نایلونی داشته باشد.
2. رشته های مسواك باید نرم و متوسط باشد.مسواك های زبر و سخت به لثه ها و دندان ها آسیب می رساند.
3. اندازه سر مسواك باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد قالباً مسواك به طول دو سانتیمتر برای كودكان مناسب است.

4. مدتی كه باید از یك مسواك استفاده شود بستگی به میزان تمیزی ، محكمی و فرم رشته های مسواك دارد و تا وقتی كه رشته های مسواك تمیز ، محكم و صاف است می توان از آن استفاده نمود ، اگر فردی بطور مرتب و با دقت مسواك نماید ، معمولاً عمر مسواك او چهار تا شش ماه خواهد بود ، اگر مسواك پس از یك تا دو هفته فرسوده شود نشانه این است كه فرد نادرست مسواك می زند.

علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها با عمل مسواك زدن برطرف نمی گردد و نیاز به كمك دندانپزشك و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد ، استفاده از مسواك های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه شده سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها نیز می گردد که امکان تجمع پلاك میكروبی و همچنین ریسك ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

من برای رفتن نزد دندانپزشک اضطراب دارم ولی نمیدانم باید چه کاری انجام دهم

اضطراب در مورد درمان های دندانپزشکی غیر معمول نیست. افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند . بیماران مسن تر ممکن است کمتر قادر باشند بر استرس خود غلبه کنند که ممکن است این امر به دلیل وضعیت های خاص جسمی آنان باشد . شما باید احساساتتان را با دندانپزشک و پرسنل مطب در میان بگذارید . اجازه دهید آنها بدانند که شما مضطرب هستید تا درمان شما را مطابق با وضعیت روحی شما به انجام برسانند .

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به کلینیک دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری میباشد.                    طراحی و بهینه سازی توسط گروه فنی و مهندسی ققنوس تک

دندانپزشکی دکتر فرهاد خواجه نوری